سفارش تبلیغ
صبا
[ و فرمود : ] به سخنى که از دهان کسى برآید ، گمان بد بردنت نشاید ، چند که توانى آن را به نیک برگردانى . [نهج البلاغه]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :19
بازدید دیروز :14
کل بازدید :94289
تعداد کل یاداشته ها : 97
97/10/27
8:35 ع

 

هشدارهای آتش نشانی درباره گازگرفتگی

بعضی راننده ها صبح هنگام برای اینکه موتور خودرو را گرم کنند این وسیله رادرفضای بسته مثل پارکینگ ساختمان ها روشن می کنند و به مدت طولانی دراین حالت باقی می گذارند که انتشار دود خودرو در فضای ساختمان وخانه سبب بروزگاز گرفتگی و حتی مرگ افراد می شود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از مهر، معاون حفاظت و پیشگیری از آتش سوزی و حادثه سازمان آتش نشانی تهران با اشاره به آخرین آمار حوادث و قربانیان گازگرفتگی در تهران ، هشدارهای مهمی را به شهروندان در خصوص نصب صحیح بخاری گازی و راههای جلوگیری از گازگرفتگی ارائه کرد.

مهندس محمود قدیری در این باره گفت : بررسی آمارهای چند سال اخیر سازمان آتش نشانی تهران نشان می دهد بیشترین علت بروز گاز گرفتگی که 70 تا 80 درصد آن را شامل می شود نقص در سیستم دودکش است. سیستم دودکش از مولفه های مختلفی تشکیل شده است. قسمتی که در آن احتراق انجام می شود کوره وسیله حرارتی است. این کوره دارای یک خروجی است که ازطریق آن محصولات احتراق شامل مخلوطی از گاز های مختلف منتشر می شود که گازهای CO و CO2 بیشترین آن را تشکیل داده و در فضای آزاد رها می شود.

گاز دی اکسید کربن (CO2) خطرمسمومیت مانند گاز منواکسید کربن (CO )ندارد ولی گاز CO از خطر مسمومیت بسیار بالایی برخوردار است. دودکش اولین مولفه خروج محصولات احتراق است که به آن لوله بخاری هم گفته می شود وبه وسیله آن خروجی کوره به دودکش دیوار وصل می شود.


وی افزود : قطر این لوله باید بزرگتر و یا مساوی خروجی کوره باشد. گاهی اوقات دیده می شود که به علت کوچک بودن دهانه ورودی دودکش دیوار، از یک لوله تبدیل(از قطربیشتر به قطر کمتر) استفاده می شود که به دلیل ایجاد یک مقاومت در مسیر جریان هوای گرم و محصول حریق بخشی از گاز CO پس زده شده و از طریق منافذ کوره و لوله به فضای ساختمان بر می گردد.

معاون حفاظت و پیشگیری از آتش سوزی و حادثه سازمان آتش نشانی تهران ادامه داد: نکته دیگر این که این دود کش ها باید حتما دارای شیب مثبت باشد، یعنی جهت دودکش روبه بالا باشد نه به سمت پائین. بارها مشاهده شده است که خروجی دودکش دیوار را در سطح پائین ساخته اند به این خاطر لوله بخاری را به اجبار روبه پائین کشیده وسپس به دودکش دیوار متصل کرده اند که بسیار خطرناک است.

نکته بعد این است که به هیچ وجه نباید از لوله ی آکاردئونی به عنوان لوله بخاری استفاده کرد. این لوله ها به مرور زمان مقاومتش را از دست داده و در آن افتادگی و در نتیجه ایجاد شیب منفی درلوله ودرنهایت برگشت گاز ها ی ناشی از احتراق به فضای سکونت می شود. هم چنین با گذشت زمان دربدنه لوله ها ی آکاردئونی براثر حرارت و گذر هوای گرم از آن، سوراخ های بسیار ریزی بوجود می آید که حتی با چشم هم دیده نمی شود. گاز های سمی CO از طریق این سوراخ ها کم کم وارد فضای خانه شده و باعث گاز گرفتگی افراد می شود.

وی خاطر نشان کرد، دودکش های داخل دیوار باید از جنس مصالح ساختمانی مقاوم بوده وکاملا مستقل باشد و به صورت مشترک و انشعابی کار نشده باشد. متاسفانه بارها دیده شده که برای تخلیه دود های حاصل از موتور خانه، یک دودکش بزرگ در داخل ساختمان تعبیه شده و از هرطبقه هم یک انشعاب به این دودکش بزرگ متصل شده اند که این کار فوق العاده خطر ناک بوده و مطمئن بدانید که این شرایط، کل ساختمان را نا ایمن کرده و موجب گاز گرفتگی همه ساکنان را فراهم می کند. یکی از اصول اولیه دودکش ها این است که هر دودکش باید مستقل از دودکش های دیگر باشد. دلیل برخی از حوادث گاز گرفتگی در سال های اخیر همین انشعابات مشترک دودکش ها بود که بین واحدهای مختلف یک ساختمان وجود داشت.

مقاوم نبودن مصالح وعدم یکپارچگی دودکش های داخل دیوار هم از دیگردلایل وقوع حوادث گاز گرفتگی است که حتی منجر به مرگ افراد نیز شده است بی آنکه حتی دربازدید ها وبررسی های اولیه نشت گازهای منواکسید کربن مشخص شود. گاهی اوقات هم دیده شده که لوله های سیمانی را در داخل دیوار ها بر روی هم چیده و روی آن را با موادی مانند گچ و. . . پوشانده اند. به مرور زمان و بر اثر انبساط و انقباض ناشی از گرما و سرما ی هوا، ترک هایی در این مکان ها ایجاد شده که گاز های منواکسید کربن از این طریق به داخل واحد ها و اتاق ها نفوذ کرده و حادثه گاز گرفتگی را موجب شده اند.

وی تاکید کرد:ما حوادثی داشتیم که به رغم نبود عوامل انتشار گاز COمانند شومینه، بخاری، آبگرمکن در خانه و حتی نبود لوله کشی گاز شهری ولی باز هم حادثه گاز گرفتگی رخ داده و یک خانواده از بین رفته اند. این حادثه در سال 83 اتفاق افتاد ودلیل اش این بود که دودکش داخل دیوار به مرور زمان وبراثر گرما و سرما دچار ترک خوردگی شده وسوراخ های ریزی بر روی گچ دیوار ایجاد شده که گاز CO از طریق این منافذ کم کم وارد فضای خانه شده بود.

جالب این که این سوراخ ها اصلا قابل رؤیت نبودندوتنها کارشناسان به وسیله دستگاه گاز سنج پی به این موضوع بردند. مورد بعدی این است که بعضی مواقع افراد به علت نبود دودکش دیوار، لوله بخاری را از پنجره به بیرون می کشند که کار اشتباه وخطرناکی است و ممکن است محصولات احتراق و گاز های خروجی به دلایل مختلفی دوباره به داخل وسیله حرارتی و در نهایت فضای ساختمان پس زده شده و موجب گاز گرفتگی شود. درصورت اجبار و نصب لوله از طریق پنجره، به ازای کشیدن هریک متر لوله افقی، باید 3متر به صورت عمودی و روبه بالا نصب شود و در بالای آن هم یک کلاهک H نصب شود.

قدیری خاطر نشان کرد، یک نکته بسیار مهم در دودکش های دیواری این است که این دودکش ها با ید حداقل 60 سانتی متربالاتر از پشت بام ادامه داشته باشد و در انتهای آن نیز حتما بایستی کلاهک H نصب شود. لوله بالای پشت بام باید از استقامت و ایستائی لازم برخوردارباشد تا با وزش باد و یا وارد آمدن ضربه ناگهانی مانندنشستن پرنده ای بر روی آن از جای خود کنده نشده ونیفتد. وجود کلاهک H بر روی لوله باعث می شود که ازسقوط اشیا به داخل دودکش و مسدود شدن مسیر خروج گازها جلوگیری شده و در شرائط وزش باد و با وجودهوای پرفشار نیزخروج محصولات احتراق و گازهای منواکسید کربن به بیرون از ساختمان به راحتی صورت پذیرد. این کلاهک باید مستحکم و مقاوم باشد ولازم است که هرچند وقت یکبار با بازدید های دوره ای از سلامت آن مطمئن شویم.

نکته مهم در رابطه با دودکش ها این است که امکان دارد همه ی تمهیدات را درست اجرا و نظارت کرده و حتی بازدید دوره ای هم داشته باشیم ولی به هرحال هم چنان ادامه دارد در یک دوره زمانی، این سیستم به طریقی دچار مشکل شده و از کاربیفتد. حال اگر در این شرائط به خصوص در شب هنگام که همه ساکنان و افرادخانواده در خواب بسر می برندبه وقوع بپیوندند گاز CO هم نشت کند به طور قطع همه این افراد ابتدا به خواب سنگین فرو رفته و سپس بدون آنکه قادر به کوچکترین عکس العملی برای نجات جان خود باشند جان خود را از دست می دهند. به همین دلیل برای پیشگیری از این نوع حادثه حتما ضروری است یک دستگاه هشدار دهنده گاز CO در نزدیکی جاهایی که سیستم های گرمایشی وجود دارد به ویژه در فضاهای بسته نصب شود تا اگراشکالی در سیستم دودکش ها ایجاد واین گاز سمی و خطرناک به هرشکلی منتشرشد افراد پیش از اینکه دچار گاز گرفتگی شوند از این مهلکه نجات یابند.

 

وی تاکید کرد؛ تجهیزات غیر استاندارد و وسایل گرمایشی غیر استاندارد هم می تواند منجر به بروز حوادث گاز گرفتگی شود، گرچه فراوانی اش کم است ولی یکی از عوامل مرگبار دراین گونه حوادث است، به خصوص در محیط های کارگری به دلیل استفاده از وسایل گرمازایی مانند اجاق گاز و پلوپز گازی برای تامین گرمای محیط زندگی این افراد، حوادث گاز گرفتگی رخ داده که متاسفانه تاکنون منجر به فوت تعداد زیادی ازاین کارگران نیز شده است.

یکی دیگر از عوامل وقوع حوادث گاز گرفتگی روشن کردن خودرو در گاراژ و پارکینگ منازل است. بعضی راننده ها صبح هنگام برای اینکه موتور خودرو را گرم کنند این وسیله رادرفضای بسته مثل پارکینگ ساختمان ها روشن می کنند و به مدت طولانی دراین حالت باقی می گذارند که انتشار دود خودرو در فضای ساختمان وخانه سبب بروزگاز گرفتگی و حتی مرگ افراد می شود. استفاده از موتور برق پرتابل و روشن کردن آن مخصوصا در فضای بسته، فوق العاده خطرناک است وامکان وقوع حوادث گاز گرفتگی را افزایش می دهد.

معاون حفاظت و پیشگیری از آتش سوزی و حادثه سازمان آتش نشانی تهران با اشاره به حوادث گازگرفتگی در پایتخت خاطر نشان کرد، براساس آمار موجود در این سازمان به دنبال ریزش برف سنگین و ورود یک جبهه هوای سرد در سال 1386 جمعا تعداد 202 حادثه ی ناشی از انتشار گازCO در سطح شهر تهران رخ داد که در جریان آن 51 نفر شامل 32 مرد و 19 زن جان باختند و همچنین 186 نفر شامل 91 مرد و 95 زن دچار مسمومیت شدنداز سال های 87 تا 90 به ترتیب 182، 248، 83 و 146 مورد حادثه گاز گرفتگی اتفاق افتاد که دراین حوادث به ترتیب 29، 47، 13و 27 نفرجان داده و تعداد 88، 128، 69 و 88 نفرهم مسموم شده، راهی بیمارستان شدند.

درنیمه اول امسال (91) در گوشه و کنار پایتخت 16 حادثه گاز گرفتگی بوقوع پیوست که متاسفانه 4نفر فوت کرده و 9 نفر هم مصدوم شدند. این آمار هم چنین نشان می دهد که فقط در آذر ماه سال جاری در جریان حوادث گاز گرفتگی و انتشار گاز منواکسید کربن در منازل مسکونی تهرانیها، سه مرد و چهار زن جان باخته و 5 زن نیز دچار مسمومیت ناشی از استنشاق گاز CO شدند. کارشناسان پس از بررسی این حوادث بیشترین علل بروز آن را نقص در دودکش ها تشخیص داده اند.


  
  

پیست اسکی آبعلی روز گذشته با وجود تعطیلی رسمی، ساعات پرحادثه‏ای را سپری کرد و بی‏احتیاطی در آن، 115 مصدوم بر جای گذاشت.

به گزارش فارس، پزشک پایگاه امداد جاده‏ای آبعلی گفت: شب گذشته در مناطق خارج از پیست اسکی و در ارتفاعات امامزاده هاشم(ع)، دختری جوان در حین انجام تفریحات زمستانی جان خود از دست داد.

علی‏رضا سیفی ادامه داد: در پیست اسکی آبعلی نیز نزدیک به 115 نفر مصدوم شدند؛ اما خوشبختانه هیچ حادثه منجر به فوتی رخ نداد.

وی اضافه کرد: پیست اسکی آبعلی دارای مشکلاتی است و برخورد در انتهای مسیر با توری نصب ‏شده و موانع موجود موجبات مصدومیت افراد را فراهم می‏سازد.

سیفی ادامه داد: با چنین برخوردهایی، مصدومان بسیاری با شکستگی دست، پا و سر به پایگاه امداد جاده‏ای آبعلی انتقال داده شدند.

پزشک پایگاه امداد جاده‏ای آبعلی افزود: روز گذشته پیست اسکی آبعلی تعطیل بود؛ اما مردم به این مرکز مراجعه کرده بودند.

وی اضافه کرد: انسداد مسیر مردم برای ورود به پیست وضع را بدتر می‏کند؛ چراکه در این صورت آنها به مناطق پشتی بلندی‏های پیست که مملو از سنگ‏های خطرناک است، مراجعه می‏کنند.


  
  

 

سلامتی، خلاقیت و کارایی؛

بعد از ناهار یک "چرت" بخوابید!

قدس آنلاین- مریم سادات کاظمی:‌ چرت بعدازظهر به استراحت پس از ناهار اطلاق می شود که می تواند همراه خواب باشد یا نه. تنها مختص به کودکان و افراد سالمند نیست؛ بلکه معمولا بسیاری از مردان و زنان پس از چند ساعت تلاش روزانه تمایل دارند تا استراحتی داشته باشند. این استراحت نیمروزی استرس را کاهش می دهد و عملکرد مغز را بهبود می بخشد.

 به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین، بر اساس تحقیقی که اخیرا روی فرانسویان و خواب آنها صورت گرفت، مشخص شد 45% افراد مورد آزمایش اظهار کردند که کمتر از نیاز خود می خوابند و 62% نیز از مشکلات مربوط به خواب گله مند بودند.

عدم کیفیت خواب شبانگاهی تاثیرات سوئی بر عملکرد روزانه فرد دارد چنانکه از میان شرکت کنندگان در این طرح، 48% از تاثیر منفی آن بر خلق و خو ، 45% بر رفتار یا قدرت تمرکز، 32% بر فعالیت های روزانه و 30% در ارتباط با دیگران گله مند بودند. برای جبران همه این مشکلات یک راه حل وجود دارد؛ چرت بعدازظهر.
چرت بعدازظهر و وراتث
به نظر می رسد علاقه به استراحت پس از ناهار به ریتم بیولوژیک مادرزادی بدن مربوط است. درواقع، این فرضیه که غذاخوردن در این باره نقش دارد رد شده است زیرا پس از صبحانه یا شام این احساس وجود ندارد. تمایل به استراحت بعد از ظهر حتی در بعضی افراد که ناهار هم نمی خورند دیده می شود و از همین رو بیشتر به ‍ژنتیک بستگی دارد.
فواید خواب نیمروزی
چرت بعدازظهر فواید زیادی دارد که ازجمله می توان به کاهش استرس،‌ تقویت حافظه و تمرکز، افزایش خلاقیت و تجدید تعادل عملکرد مغز اشاره کرد. چند دقیقه استراحت باعث فعال شدن دوباره قوای بدن می شود. کسانی که مجبورند ساعات طولانی مشغول به کار باشند می توانند به کمک خواب روزانه از خواب شبانگاهی کم کنند.
چرت بعدازظهر؛ کی و چطور؟
مدت مشخصی برای این استراحت وجود ندارد اما بهترین زمان همان مدتی است که فرد احساس سرحالی می کند البته مدت زمان استاندارد 20 دقیقه است. با این حال تعداد دفعات استراحت در طول روز ( یک، دو یا بیشتر) و همچنین مدت آن به ویژگی های فردی، زمان اشتغال و تمایلات آنها بستگی دارد. از نظر موقعیت نیز باید در در محلی استراحت کرد که با احساس راحتی همراه باشد. اگر شرایط شغلی شما طوری است که نمی توانید دراز بکشید، پشت خود را در حالت نشسته راست نگه داشته و در صورت امکان تکیه دهید و سر را به عقب نگه دارید. بهتر است دست ها و پاها را راحت رها کنید، چشم ها راببندید، به تدریج ریتم تنفس و همچنین افکارتان را کند کنید و همه ماهیچه های بدن را شل نمایید.
در هواپیما، اتومبیل،‌ قطار، محل کار و یا هرجای دیگری می توانید با چند دققیقه استراحت، شاداب و پرانرژی فعالیت روزانه خود را ادامه دهید.
منبع: www.Doctissimo.fr

 


  
  
 

 کولاک و بوران

ورزش بادهای سرد با سرعتی حدود 60-50 کیلومتر در ساعت توأم با ریزش برف و کاهش درجه حرارت به کمتر از 12 درجه زیر صفر از حوادثی است که در اکثر جاده‎ها و نواحی کوهستانی شمال کشور به وقوع می‎پیوندند و خسارات جانبی و مالی فراوانی ببار می‎آورد. سرمای غیر معمول ممکن است سبب یخ بستن زمین تا عمیق قابل ملاحظه‎ای شود که بر اثر آن لوله‎های آب و فاضلاب ممکن است ترک بردارند. بسته شدن مجاری آبگیری و آب انبارهای روباز و یا مخز‎ن‎های آب و صافی‎ها امکان دارد اشکالاتی در عملیات پیش آورد. مشکلات عمده دیگر سرما، گرم نگه داشتن کافی درون خانه‎ها و استفاده از تأسیساتی است که در هوای آزاد قرار دارند.

  اقدامات قبل از کولاک

1.       در خانه لباس گرم داشته باشید.

2.       از عدم وجود درز در بین شیشه‎های پنجره‎ها و درب‎ها مطمئن شوید.

3.       با توجه به فصل، همیشه بخاری قابل حمل در دسترس داشته باشید.

4.       همیشه چراغ قوه و یا روشنایی سیار در دسترس باشد.

  نکات ایمنی هنگام وقوع کولاک

1.       هنگام وقوع کولاک در مکان امن و مطمئن بمانید. فقط در صورت لزوم اقدامات اضطراری را انجام دهید.

2.       هنگم کولاک و بوران تا حد ممکن از رانندگی در نواحی کوهستانی پرهیز کنید.

3.       در صورت ضرورت مسافرت در شرایط نامساعد جوی، زمان خروج و مقصد مسافرت را به اطرافیان اعلام کنید.

4.       در صورت ضرورت مسافرت از وسایل و تجهیزات ایمنی استافده کنید.

5.       مراقب سقوط درختان، تیرک‎ها و دکل‎های برق باشید.

6.       در صورتی که وسیله نقلیه خراب شد پس از تماس با مراکز امدادی تا رسیدن کمک‎های امدادی لازم در داخل اتومبیل بمانید تا از خطر سرمازدگی و عوارض ناشی از آن و جمله حیوانات درنده در امان باشید.

7.       افراد آسیب دیده را در پتو و لباس گرم پیچیده و ضمن مراقبت از نقاط آسیب دیده بدن با دقت مصدوم را به محل امن منتقل کنید.

 

-19-1- بعد از بروز کولاک

  1.    آرامش خود را حفظ کنید.

  2.    به گزارشات اداره هواشناسی از طریق رادیو و تلویزیون و یا بلندگوهای عمومی توجه فرمایید.

  3.    در چنین شرایطی پیاده‎روی و رانندگی فوق‎العاده خطرناک است (شاخه‎ها، درختان و پایه‎های برق ممکن است سقوط کنند).

  4. اگر درخانه هستید سریعا به برپایی بخاری و یا اجاق‎های صحرایی اقدام نمایید. (ممکن است راه‎های ارتباطی قطع و تأمین سوخت مشکل شود، باید در مصرف سوخت صرفه‎‎جویی نمایید).

  5.    مقداری مواد غذایی و همچنین آب نگهداری کنید.

  6.     وسیله روشنایی تعبیه کنید (چراغ قوه، شمع و ...)

  7.    مواد لازم را متناسب با موقعیت آماده کنید.

  8.    فقط در صورت ضرورت و یا فوریت با اتومبیل رانندگی کنید (زنجیر چرخ، لاستیک اضافه و یخ‎شکن همراه داشته باشید).

  9.    در رانندگی فقط جاده‎های اصلی و مهم را انتخاب کنید. ساعت حرکت ورود خود را به یکی از دوستان اعلام کنید.

  10.     مخزن سوخت ماشینتان پر باشد، در صورتی که اتومبیلتان خراب شد تا رسیدن کمک در داخل اتومبیل بمانید.

  11.     از فعالیت‎های سنگین (برف پاروکردن، هل دادن و ...) اجتناب کنید.

  12.     قبل از خروج از منزل درصورت امکان آدرس مقصد، و زمان حرکت خود را به یکی از بستگان اطلاع دهید.

  گردباد

عبارت است از سیستم حجیم،‌ دوار و بسته‎ای در فضا با فشار کم همراه با بادهای شدیدی که در  جهت مخالف عقربه‎های ساعت در نیمکره شمالی و درجهت عقربه‎های ساعت در نیمکره جنوبی ایجاد می‎شود. به سیستم فوق در اقیانوس هند و اقیانوس آرام جنوبی گردباد، در آتلانتیک غربی و اقیانوس آرام شرقی گردباد و طوفان و در اقیانوس آرام غربی طوفان‎های سخت اطلاق می‎شود.

   این توده گرد و غبار قیفی شکلی که با سرعت بیش از 100 کیلومتر به دور خود می‎چرخد و از قاعده ابر، صاعقه تا روی زمین کشیده می‎شود،‌ اکثراً در فصل بهار تا پاییز در مناطق گرمسیر و کویری اتفاق می‎افتد،‌گردباد به سرعت از سمتی به سمت دیگر در حرکت است و در مسیر حرکت خود بسیاری از اشیاء را منهدم می‎کند و باعث ایجاد خرابی ساختمان‎های ضعیف، از جاکندن درختان و از بین رفتن مزارع در مسیر خود می‎شود.

   سرعت گردباد در چرخش به دور خود بسیار بالاست و در حرکت طولی به ظاهر آرام است ولی قدرت مخرب آن این پدیده را در مرز یکی از سوانح در آورده است.

   چون گردبادها غیر قابل پیش‎بینی‎ترنی انواع طوفان‎ها می‎باشند، زمان بین اولین هشدار در مورد گردباد و رسیدن آن ممکن است بسیار کوتاه باشد. گاهی اوقات تغییرات اوضاع جوی به قدری سریع رخ می‎دهد که امکان هشدار در مورد گردبار وجودندارد. این که شما و خانواده‎تان باکاهش خطرات در منزل، آموختن نشانه‎های شناسایی نزدیک شدن یک گردباد، یادگرفتن سیستم اعلام خطر اضطراری درمحله‎تان و دانستن این گه چگونه خود را به بهترین پناهگاه موجود برسانید و آماده مقابله با یک وضعیت اضطرای شوید، بسیار حایز اهمیت می‎باشد.

نشانه ‎های زیر ممکن است به معنی نزدیک شدن یک گردباد باشند:

1.    آسمان تیره یا سبزرنگ

2.    ابر بزرگ، تیره و کم ارتفاع

3.    رگبار شدید

4.    غرش بلند شبیه صدای قطار باری

   اگر به هر یک از این شرایط هوای پی‎بردید، فورا پوشش مناسب به تن کرده، و به رادیو و تلویزیون محلی یا رادیو هواشناسی که در مورد وضع هوا برنامه پخش می‎نماید گوش فرا دهید.

8.     در صورت مشاهده یک ابر قیفی شکل در حوالی محل اقامتتان، فورا پناه بگیرید. اما، اگر گردباری را در دور دست‎ها تشخیص دادید، پیش از این که پناه بگیرید، با گزارش آن به اتاق خبر ایستگاه رادیو و تلویزیون محلی، دیگران را نیز از خطر گردباد آگاه نمایید. با احتیاط و عاقلانه رفتار نمایید. اگر فکر می‎کنید که ممکن است در خطر باشید، بلافاصله در جستجوی پناه برآیید.

9.     هنگام وقوع گردباد، خانواده شما ممکن است هر جایی باشند، خانه، محل کار، مدرسه یا در خودرو، با اعضای خانواده در مورد بهترین محل برای پناه گرفتن از گردباد و چگونگی محافظت از خود در برابر اشیای پرنده و اجسام در حال سقوط صحبت نمایید. کلید جان سالم به در بردن از گردباد و کاهش خطر آسیب‎های احتمالی، در طراحی، آماده بودن و تمرین کارهایی که شما و افراد خانواده‎تان به هنگام بروز گردباد باید انجام دهید، می‎باشد. بیشتر موارد مرگ و آسیب دیدگی در طی یک گردباد ناشی از اجسام سبک و سرگردان است. اگرچه ناحیه کاملا امن در هنگام وقوع گردباد وجود ندارد، برخی مکان‎ها نسبت به سایرین از امنیت بیشتری برخوردار می‎باشند.

10.   مکانی را در خانه انتخاب کنید تا اعضای خانواده در صورتی که گردباد بروز نماید، در آن جمع شوند. یک قانون اصلی این است : از پنجره‎ها اجتناب نمایید چون کنده شدن پنجره می‎تواند سبب آسیب‎ رساندن یا مرگ شخص شود.

   امن‎ترین مکان خانه، قسمت مرکزی زیرزمین می‎باشد. در صورتی که زیرزمین ندارید، به یک اتاق مرکزی، بدون پنجره در پایینغترنی طبقه بروید. این مکان می‎تواند یک راهرو مرکزی، حمام یا توالت باشد. برای حفاظت بیشتر، زیر یک شی محکم مثل یک میز سنگین یا یک میز کارپناه بگیرید. در صورت امکان بدن خود را با یک پتو، کیسه خواب یا تشک پوشانده، سرتان را با هر چیز در دسترس حتی دست‎هایتان بپوشانید. دقت نمایید که بالای قسمتی که در آن پناه گرفته‎اید، اشیاء سنگین نظیر یخچال وجود نداشته باشد. در صورتی که گردباد به خانه شما صدمه وارد آورد، آن اشیاء سنگین ممکن است بر روی شما بیافتند.

11.   در طی گردباد در خانه متحرک باقی نمانید. خانه‎های متحرک بر اثر وزش بادهای شدید ممکن است واژگون شوند. حتی خانه‎های متحرکی که دارای یک سیستم اتصال به زمین هستند نمی‎توانند در مقابل نیروی گردباد مقاومت نمایند.

   اگر در یک خانه متحرک زندگی می‎کنید، به یک ساختمان مجاور که ترجیحا زیر زمین داشته باشد بروید. اگر در مجاورت شما هیچ پناهگاهی وجود ندارد، در نزدیکترین جوی، شیار یا آبگذار موجود دراز کشیده، سرتان را با دست‎هایتان بپوشانید. اگر در ناحیه گردباد خیز زندگی می‎کنید، ساکنین خانه متحرکتان را تشویق نمایید تا پناهگاهی برای حفاظت در مقابل گردباد بسازند.

12.   نامطلوب‎ترین مکان در هنگام گردباد، یک وسیله نقلیه موتوری است. خودروها، اتوبوس‎ها و ماشین‎های باری به راحتی توسط گردباد به اطراف پرتاب می‎شوند. هرگز سعی نکنید با خودرو از گردباد جلو بزنید. اگرگردبادی را دیدید، وسیله‎ نقلیه خود را متوقف نموده از آن خارج شوید. هرگز زیر وسیله نقلیه‎تان نروید.

13.     اگر در هنگام ایجاد گردباد، در هوای آزاد قرار دارید و حفاظت به حد کفایت در دسترس نمی‎باشد:

1. از نواحی پر درخت پرهیز نمایید. 2. از وسایل نقلیه اجتناب نمایید. 3. در یک جوی، آبراهه یا نقطه کم ارتفاع از زمین دراز بکشید. 4. سرتان را با چیزی یا با بازوهایتان حفاظت نمایید.

14.یک ساختمان وسیع مثل یک مرکز خرید، یک تالار نمایش یا یک سالن ورزشی بخصوص خطرناک می‎باشد، چون معمولاً سقف آنها منحصرا توسط دیوارهای خارجی نگهداری می‎شود. بیشتر چنین ساختمان‎هایی وقتی گردباد به آنها برخورد نماید، نمی‎توانند در برابر فشار فوق‎العاده مقاومت نمایند و خیلی راحت‎ فرو می‎ریزند. اگر در هنگام گردباد در چنین ساختمانی هستید، از پنجره‎ها دور شوید. به پایین‎ترین سطح ساختمان، در صورت امکان به زیر زمین، رفته و از پنجره‎ها پرهیز نمایید.

15.اگر برای رفتن به یک حفاظ یا پناهگاه یا یک قسمت پایین‎تر در ساختمان وقت ندارید، سعی کنید که زیر یک چارچوب درب یا در مقابل چیزی که شما را از اجسام درحال سقوط محافظت نموده یا مسیر آنها را منحرف نماید، قرار بگیرید. به عنوان مثال، در یک فروشگاه چند طبقه، درمقابل قفسه‎ها سنگین و محکم پناه بگیرید. در یک تالار نمایش، به زیر صندلی‎ها بروید. حفاظت از سرتان فراموش نشود.

16.در ادارات، مدارس، بیمارستان‎ها یا هر ساختمانی که گروه زیادی از مردم در یک ناحیه کوچک تجمع می‎نمایند،‌ توجه زیادتری لازم است. دیوارهای خارجی این بناها اغلب پنجره‎های بزرگی دارند.

   اگر شما در یکی از این ساختمان‎ها هستید: 1. از پنجره‎ها و درب‎های شیشه‎ای فاصله بگیرید. 2. به داخلی‎ترین (مرکزی‎ترین) قسمت ساختمان در پایین‎ترین طبقه بروید. 3. از آسانسورها (بالابرها) استفاده نکنید چون ممکن است برق قطع شود و شما در آن گیر بیافتید. 4. سرتان را حفظ نموده تا آنجا که ممکن است به جمع کردن بدنتان خود را کوچک نمایید تا احتمال اصابت اجسام به شما به حداقل برسد.

17.     اگر شما برای رسیدن به پناهگاه به کمک نیاز داشته باشید، برنامه‎ریزی بیشتری بخصوص در هنگم نزدیک شدن طوفان می‎باشد.

18.   اگر شما از صندلی چرخ‎دار استفاده می‎کنید، از پنجره‎ها فاصله گرفته و به یک اتاق مرکزی (درونی) در خانه بروید. در صورت امکان زیر یک میز محکم پناه بگیرید. سر خود را با هر چیزی که در دسترستان است،‌ حتی با دست‎هایتان بپوشانید. اگر شما قادر به حرکت از تخت خواب یا صندلی نیستید و کسی برای کمک در دسترس نمی‎باشد، یا پوشاندن بدنتان با پتو و بالش‎ها خود را از اصابت اجسام در حال سقوط حفظ نمایید.

19.   اگر خارج از ساختمان هستید و یک گردباد به شما نزدیک می‎شود، به درون یک جوی یا شیار موجود در روز زمین بروید. در صورت امکان، دراز کشیده و سر خود را با بازوهایتان بپوشانید.

20.     اقدامات مهمی که باید در افزایش برنامه‎ریزی خانه انجام شود:

   چند دقیقه وقت صرف نمایید تا با خانواده‎یتان یک برنامه‎ریزی برای مواقع اضطراری برخورد با گردباد، انجام دهید. طرحی از محل زندگی‎تان رسم نمایید یا در مورد محل و چگونگی دنبال حفاظ گشتن در هنگام خروج از هر اتاق گفتگو نمایید.

   راه دومی برای خروجی از هر اتاق یا ناحیه نشان دهید. اگر به تجهیزات خاصی مثل نردبان و طنابی نیاز دارید، محل قرار گرفتن آن را علام‎گذاری کنید. در صورتی که سیستم هشدار مجهز به آژیر در منطقه شما وجود دارد،‌ اطمینان کسب نمایید که همه افراد معنی آژیر سیستم هشدار را می‎فهمند.

   محل جعبه‎ کمک‎های اولیه و کپسول آتش‎نشانی را علامت‎گذاری و مشخص نمایید. محل قرار گرفتن کلیدها یا شیر فلکه‎های تأسیسات را مشخص نمایید تا در زمانی اضطراری در صورتی که وقت داشتید، آنها را قطع نمایید. کمک‎های اولیه پایه‎ای و اساسی، طریقه استفاده از کپسول آتش‎نشانی، و چگونگی و زمان قطع جریان آب، گاز و الکتریسیته در خانه‎یتان را به اعضای خانواده خود آموزش دهید. سیاست خروج اضطراری کودکان از مدرسه را بیاموزید.

   مطمئن شوید که فرزندانتان می‎دانند که : گردباد چیست؟ احتمال وقوع و اعلا. وقع گردباد چه موقع می‎باشد؟ در کدام ناحیه و منطقه زندگی می‎کنند؟ (اخطارها و هشدارها در منطقه یا ناحیه اعلام می‎شود).

   توجه به اقدامات اضافی برای اشخاص نیازهای اختصاصی را می‎طلبد در این حالت نیازها، محدودیت‎ها، توانایی‎ها و داروهای مخصوصتان را روی کاغذی یادداشت نمایید. این فهرست را همیشه همراه خود نگه دارید. کسی را در نزدیکان (همسر، هم اتاقی، دوست، همسایه، خویشاوند یا همکار) پیدا کنید که موافقت نماید در هنگام وضع اضطراری به شما کمک کند. یک رونوشت از فهرستتان را به او بدهید. احتمال دارد، بخواهید یک کلید اضافی برای خانه‎یتان تهیه کنید، یا نشانی برای پیداکردن یک کلید به او بدهید. از طریق هر وسیله‎های که در اختیار دارید، در مورد شرایط جوی اطلاعات کسب نمایید، مانند گزارش‎های رادیویی یا خطوط تلفنی اعلام وضع هوا.

   برای اطمینان از این که اعضای خانواده، اطلاعات در زمینه ایمنی درباره گردباد را به خاطر می‎آورند،‌ تمریناتی برایشان ترتیب داده و از ایشان بخصوص در مورد چگونگی شناخت اوضاع جوی خطرناک و چگونگی پناه گرفتن پرسش نمایید.

منبع : http://www.avarbardari.com

 


  
  

چزابه منطقه اى است در 17 کیلومترى
شمال غربى شهر بستان به عرض متغیر دو تا
چهار کیلومتر که از شمال به منطقه فکه،از
جنوب به شهر بستان؛از غرب به خط مرزى ایران وعراق
واز شمال شرق به ارتفاعات میشداغ محدود مى شود وبین
تپ ههاى رملى (تل ماس هها) وهورالهویزه وبرسر جاده مرزى
فکه-بستان قراردارد.پاسگاه مرزى سوبله ایران وشیب عراق
در غرب آن واقع است.
این منطقه به علت قرارگیرى در بین هور وتپ ههاى رملى
یک گلوگاه محسوب م ىشود وبه دلیل قرار داشتن در مسیر
دستیابى به شه رهاى بستان وسوسنگرد از موقعیت ویژ هاى
برخوردار است.به همین دلیل این منطقه یکى از پنج معبر
اصلى هجوم ارتش عراق به خوزستان بود.
در هجوم 31 / 6/ 1359 به چزابه،با وجود مقاومت مدافعان
اندک آن،ارتش عراق توانست موقعیت خود را تا 2/ 7/ 1359
در چزابه تثبیت کند.
دشمن سرانجام در روز 3/ 7/ 1359 با عبور از چزابه به
سوی تپه هاى ا... اکبر پیشروى کرد.از آن زمان تنگه چزابه
در اختیار دشمن بود تا اینکه در 8/ 9/ 1360 در جریان
عملیات طریق القدس آزاد شد.
در روز 17 بهمن 1360 ،ارتش بعث عراق دو تیپ،یک
لشکر ویک گردان را در آستانه عملیات فتح المبین با
هدف جلوگیرى از انجام عملیات از نقاط مناطق عراق به
تنگه چزابه روانه کرد وحدود سیصد متر در عمق مواضع
خودى نفوذ کرد.
در عملیات تنگه چزابه به منظور تصرف مجدد شهر
بستان، شخص صدا محسین رئیس جمهور عراق در منطقه
حضور یافت و هدایت عملیات را به عهده گرفت. بدین
ترتیب از 17 بهمن سال 1360 تا روز 27 همان ماه یکى از
خونین ترین و وحشتناک ترین صحنه هاى نبرد در 8 سال
دفاع مقدس در این منطقه رخ داد.
رزمندگانى که عهد هدار مسؤولیت پدافند از تنگه چزابه
و تپه هاى نبئه بودند با رشادت، دلاورى و فداکارى غیر
قابل توصیفی در زیر باران شدید و شبان هروزى گلول ههاى
توپخانه و یورش هاى نیروهاى پیاده مکانیزه و زرهى
ارتش عراق مقاومت و پایمردى کردند؛ نیروهاى دشمن
برخلاف تبلیغات گسترده فقط توانستند، نخستین خاکریز
رزمندگان را تصرف کنند.
در پاسخ به این اقدام،هجده گردان از نیروهایى که سپاه
پاسداران براى اجراى عملیات بیت المقدس آماده کرده
بود به تدریج به چزابه اعزام وبا دشمن درگیر شدند.اما
موفقیتى به دست نیامد تا اینکه در تاریخ 1/ 12 / 1360 چهار
گردان از سپاه به فرماندهى شهید حسن باقرى ودوگردان
از ارتش،در عملیاتى به نام مولاى متقیان وارد عمل شدند
وسرانجام پس از 10 روز نبرد ب ىامان، نیروهاى عراق بدون
دستاوردى قابل توجه، دست از حملات خود کشیدند و به
عملیات پایان دادند.
اکنون یادمان شهداى چزابه که در محل تنگه چزابه
(تنگه شهید علیمردانى) ،در غرب جاده فکه-بستان
قرار دارد ومیزبان هشت شهید گمنام دراین منطقه
است.


  
  
   1   2   3      >