سفارش تبلیغ
صبا
مردم فرزندان دنیایند ، و فرزندان را سرزنش نکنند که دوستدار ما در خود چرایند . [نهج البلاغه]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :24
بازدید دیروز :14
کل بازدید :94294
تعداد کل یاداشته ها : 97
97/10/27
9:26 ع

گردان غواصی نوح
از نیروهای گردان اخلاص
(اطلاعات و عملیات )
لشکر بیست و یک امام رضاع
در سال شصت و پنج
تشکیل گردید.
نیروهای این گردان در
مکانی در نزدیکی خرمشهر
بنام پایگاه شهید شاکری
آموزش های مخصوص غواصی
و بلم رانی را گذراندند.
این نیروهای ویژه ، در عملیات
متعددی شرکت جستند که
مهم ترین آن
کربلای چهار
کربلای پنج
وکربلای هشت بود.
تعداد زیادی از اعضای این گردان
به شهادت رسیدند


  
  
استامینوفن کدئین ؛ موارد مصرف، عوارض جانبی و تداخل داروییترکیب استامینوفن و کدئین برای کاهش دردهای خفیف تا شدید به کار می رود. کدئین یک ماده مخدر است که برای تخفیف درد برروی سیستم اعصاب مرکزی (مغز و طناب نخاعی) اثر کرده، درد را کاهش می دهد.

تذکرات مهم در هنگام مصرف دارو

برای جلوگیری از ناراحتی معده، استامینوفن و کدئین را با غذا یا شیر مصرف کنید. در صورتی که این دارو در آغاز درد مصرف شود، بهتر و سریع تر عمل می کند. پس منتظر نمانید مدتی از شروع درد بگذرد و شدیدتر شود.
اگر این دارو را به صورت یک برنامه منظم و نسخه تجویز شده پزشک مصرف می کنید، سر ساعت دوز توصیه شده را دریافت مینمایید، البته گاهی به زمان مصرف قرص بعدی نزدیک می شوید؛ در این شرایط هرگز دو برابر (دو قرص استامینوفن) نخورید، بلکه همان دوز تجویز شده را مصرف کنید.

اثرات جانبی

اثرات ناشی از مصرف استامینوفن کدئین شامل یبوست، سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان، برافروختگی، سبکی سر، کاهش اشتها، تهوع، مشکل یا درد به هنگام ادرار و تعرق است. این اثرات جانبی پس از سازگاری بدن با دارو از بین می روند.
در صورت یبوست باید مواد فیبری بیشتری (میوه تازه و سبزی ها، سالاد، نان سبوس دار) مصرف کرد.
- ورزش و نوشیدن آب بیشتر هم به رفع این مشکل کمک می کند.
- برای رفع خشکی دهان، آدامس بدون قند بجوید.
- در صورت خواب آلودگی یا سبکی سر، مدتی نشسته یا دراز بکشید. به هنگام بلند شدن آرام برخیزید و مراقب پله ها نیز باشید.

عوارض اصلی

در صورتی که اثرات جانبی از بین نرفت یا آزاردهنده شد، حتماً با پزشک مشورت کنید. بخصوص اگر دچار اضطراب، دشواری در تنفس، برانگیختگی، خستگی، تپش قلب، راش یا بثورات جلدی، گلودرد و تب، لرز، خونریزی های غیرطبیعی، کبودی پوست، ضعف یا زرد شدن چشم و سفید شدن چشمها شدید حتماً پزشک معالج خود را آگاه کنید.

تداخلات دارویی

استامینوفن و کدئین با انواع داروها تداخل می کنند:
- مصرف همزمان استامینوفن کدئین دار با دیگر داروهای دپرسان سیستم عصبی مرکزی (مانند آنتی هیستامین ها، باربیتورات ها، آرامبخش های عضلانی و...) یا با داروهای آنتی دپرسان سه حلقه ای می تواند باعث خواب آلودگی شدید شود.
- یک بازدارنده مونوآمین اکسیداز ( MAO ) در مدت 14 روز مصرف این دارو می تواند منجر به عوارض جانبی شدید و غیر قابل پیش بینی شود.
- مصرف طولانی مدت و دوزهای بالای استامینوفن می تواند اثرات داروهای ضدانعقاد مانند وارفارین و هپارین را افزایش دهد، ترکیب این داروها به این طریق، ممکن است منجر به خونریزی شود.
- داروهای ضد غش و باربیتورات ها ممکن است باعث افزایش اثرات سمی استامینوفن بر کبد شوند.
در صورتی که داروهای دیگری مصرف می کنید، بویژه اگر با موارد زیر مواجه شدید، حتماً پزشک خود را مطلع نمایید:
- در صورت مشاهده هرگونه واکنش آلرژیک یا غیرعادی پس از مصرف هر دارو بویژه استامینوفن ساده یا کدئین و یا سایر مخدرها مانند هیدروکدون، هیدرومورفون، مپریدین، متادون، مورفین، اکسی کدون و پروپوکسی فن.
- سابقه ابتلا به ناراحتی های حاد گوارشی، آسم، اختلال خونی، بیماری مغزی، کولیت، صرع، سنگ مثانه یا سنگ صفرا، آسیب سر، بیماری قلبی، بیماری کلیوی، کبدی، ریوی، روانی، پروستات، تیروئید یا ادراری.
- دچار شدن به سرگیجه یا خواب آلودگی بر اثر مصرف دارو. در ضمن عدم شرکت در هر فعالیتی که نیازمند هوشیاری است مانند رانندگی یا کار با تجهیزات خطرناک.
- پیش از جراحی یا هر روش درمانی پزشکی یا دندان پزشکی، پزشک را از مصرف استامینوفن کدئین آگاه کنید.
به دلیل آنکه استامینوفن کدئین حاوی کدئین است امکان استفاده از آن به عنوان داروی مخدر وجود دارد.
معمولاً این دارو به مدت طولانی مصرف نمی شود، زیرا تحمل نسبت به آن به سرعت ایجاد می شود بنابراین دوز مصرف را بالا نبرید یا به طور ناگهانی آن را قطع نکنید.
در هر مورد با مشورت پزشک اقدام نمایید. اگر به مدت طولانی آن را مصرف کرده اید، ممکن است با واکنشهایی مانند تهوع، آبریزش بینی، اختلالات خواب، انقباضات معدی، تعرق یا ضعف مواجه شوید. در این موارد زیرنظر پزشک دوز دریافتی را کم کنید.
- افزایش دوز استامینوفن به تنهایی هم نباید اولین بار سر خود و بدون مشورت با پزشک صورت گیرد. پیش از مصرف داروهای بدون نسخه برای سینوزیت، مسکن ها، ضد آلرژی و آسم قرصهای رژیمی و... از محتوای استامینوفن آن آگاه شوید.
- در صورت بارداری حتماً پزشک را مطلع نمایید. اثر این دارو در این دوران کاملاً در انسان مطالعه نشده است.
اگر طی بارداری کدئین به طور مرتب مصرف شود، می تواند منجر به اعتیاد جنین به دارو و بروز نشانه هایی به هنگام تولد نوزاد شود.در صورتی که کودک با شیر مادر تغذیه می شود و مادر استامینوفن کدئین مصرف می کند، لازم است پزشک را در جریان گذارد.
مقادیر کم این دارو ممکن است از طریق شیر وارد بدن کودک شده و باعث خواب آلودگی او شود.

  


نکاتی در مورد قرص سرماخوردگی بزرگسالان- نام آشناترین دارویی که این روزها مصرف آن نیز زیادتر شده، قرص سرماخوردگی بزرگسالان یا همان «ادالت کولد»است.
- قرص ادالت کولد ترکیبی است از سه داروی استامینوفن، فنیل افرین و کلرفنیرامین.
- استامینوفن ضد تب و کاهنده درد است. فنیل افرین نیز نوعی ترکیب ضد احتقان بینی است و کلرفنیرامین نیز ضد حساسیت است.
- از قرص ادالت کولد در درمان علایم سرماخوردگی و آنفلوانزا، سینوزیت و آلرژی استفاده می شود.
- میزان مصرف آن در بزرگسالان دو قرص هر 4 تا 6 ساعت است. در کودکان نیز یک قرص هر چهار ساعت استفاده می شود. در بزرگسالان نباید روزانه بیشتر از 12 قرص و در کودکان بیشتر از 6 قرص مصرف شود.
- اگر بخواهیم شیوه اثر قرص سرماخوردگی بزرگسالان را در بدن بررسی کنیم باید به ساز و کار هر سه جزء آن بپردازیم. جزء استامینوفنی این قرص با مهار سنتز پروستاگلاندین ها موجب کاهش تب می شود. کلرفنیرامین با تأثیر بر عروق خونی، دستگاه گوارش و دستگاه تنفس از طریق رقابت با هیستامین، پاسخ حساسیتی را از طریق مهار کردن هیستامین کاهش می دهد و فنیل افرین نیز سبب انقباض سریع و طولانی مدت شریانچه ها شده و در نتیجه موجب کاهش ترشح مایعات و احتقان مخاطی می شود.
- تحریک پذیری، گیجی و خواب آلودگی از مهمترین عوارض مصرف این دارو به شمار می رود.
- این دارو با داروهایی همچون فنی توئین، ریفامپین، کاربامازپین تداخل دارویی دارد، بنابراین در صورت مصرف هر کدام از این داروها به پزشکتان اطلاع دهید تا میزان کمتری دارو تجویز کند.
- این قرص به دلیل دارا بودن کلرفنیرامین می تواند سبب خواب آلودگی شود، بنابراین توصیه می شود، از رانندگی و فعالیتهایی که نیاز به دقت زیاد دارد تا چند ساعت پس از مصرف دارو خودداری کنید.
- بیماران مبتلا به پرفشاری خون و بیماری های قلبی بویژه بیماری های عروق قلب و نارسایی قلبی و کسانی که دچار تنگی نفس شده اند باید با مشورت پزشک و با احتیاط از این دارو استفاده کنند؛ زیرا این قرص دارای منقبض کننده های عروقی است و با تنگ کردن عروق موجب تشدید بیماری های قلبی می شود.
ژشت.ژبجعصبس

  


«اورلیستات»؛ دارویی معجزه آسا برای کاهش وزن؟!برای نخستین بار از اواسط سال 2009 در اتحادیه اروپا یک قرص ضد چاقی به طور آزاد در داروخانه ها به فروش می رسد. این قرص ملقب به « Alli » با عنوان داروی معجزه آسا برای افرادی که می خواهند به راحتی وزن خود را کاهش دهند، به بازار عرضه شده است.
سازندگان این قرص، آن را یاری کننده مردم در کاهش وزن می دانند: «آلی» نخستین داروی لاغری است که توانسته تأیید سازمان دارو و غذای آمریکا را بگیرد. این قرص کار یک آنزیم گوارشی بدن به نام لیپاز را تقلید می کند. لیپاز باعث تجزیه و هضم چربی غذا می شود.
کارخانه تولید کننده « Alli » معتقد است، خوردن یک دوز از این دارو هنگام خوردن غذا باعث می شود به میزان 30 درصد جذب چربی غذا کاهش پیدا کند. اما شرکت سازنده این دارو تأکید کرده است که مردم از این دارو تنها به عنوان یک روش کمکی در کنار استفاده از رژیم های غذایی کم چربی و ورزش استفاده کنند.
کارخانه داروسازی انگلیسی آمریکایی که این قرص را به بازار عرضه کرده است، آلی را برای کسانی پیشنهاد می کند که میزان وزن و قدشان از حد نصاب 28 به بالاست، یعنی وزنشان حداقل 10 کیلوگرم از قدشان بیشتر است و می خواهند به راحتی وزن کم کنند.
از سوی دیگر مخالفان این قرص بر این عقیده اند، استفاده بیرویه از این قرص می تواند در درازمدت سبب بیماری های سختی از جمله سرطان روده شود.
به هر حال در کمتر از دو ماه، بیش از 200 هزار بسته از این دارو در فرانسه به فروش رسیده است، یعنی حدود هزار بسته در ساعت.
حال با در نظر گرفتن قیمت هنگفت این دارو، معادل 60 یورو (قیمت در انگلستان یک پوند ) به ازای هر بسته، بدون شک داروخانه های فرانسه هواداران تراز اول آلی به شمار می آیند.
* آیا قرص آلی معجزه می کند؟
قرض آلی دوز پایین تری از داروی «اورلیستات» ( Xenical ) است که از جذب چربی در روده شما جلوگیری می کند و چربی جذب نشده با مدفوع خارج می شود. لازم است، بدانید فقط 30 درصد جذب چربی های خورده شده توسط این دارو مهار می شود و به همین دلیل است که معمولاً درمان چاقی با این دارو به علت نا آگاهی کافی بیماران به شکست می انجامد.
بنابراین از این دارو انتظار معجزه نداشته باشید؛ چون میانگین کاهش وزن با آن در حد متوسطی است؛ یعنی حدود 3 کیلوگرم پس از یک سال.
عوارض جانبی این دارو شامل اسهال حاوی چربی و کمبود ویتامینهای محلول در چربی است؛ چون اورلیستات مانع جذب ویتامینهای محلول در چربی (مانند A ، D و E ) می شود.
بدین ترتیب با خوردن این قرص، نیاز به مصرف مکمل ویتامین پیدا می کنید؛ همچنین خانمهای شیرده، باردار و بچه ها باید از مصرف این دارو خودداری کنند.
به گفته محققان، ابتدایی ترین و متداول ترین شیوه مقابله با چاقی استفاده از رژیم غذایی مناسب و همچنین ورزش کردن است.
محققان می گویند، در مراحل بعدی و زمانی که درمان چاقی با رژیم یا ورزش امکان پذیر نشد، می توان از این داروی جدید استفاده کرد. نحوه عملکرد قرص ضدچاقی به این ترتیب است که مانع می شود معده فرد چربی جذب کند و در نتیجه چربی مازاد به صورت پسمانده از بدن دفع می شود.
نتایج آزمایش روی این داروی جدید نشان داد افراد داوطلبی که همراه با هر وعده غذایی یک دوز از این قرص را مصرف کردند، پس از گذشت 6 ماه توانستند به طور متوسط 10 کیلوگرم وزن خود را کاهش دهند.
* پزشک چه وقت داروی ضد چاقی تجویز می کند؟
بهترین راه کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش منظم است. اما اگر شما جزو افرادی باشید که برای کاهش وزن تلاش می کنید و اضافه وزن برای شما مشکلات پزشکی ایجاد کرده باشد، داروهای کاهنده وزنی که پزشک تجویز می کند، ممکن است به شما کمک کند.
پزشک شما در صورتی که این معیارها را داشته باشید، ممکن است به دارو درمانی برای شما اقدام کند:
- سایر روش های کاهش وزن در شما موفق نباشد.
- ضریب توده بدنی ( BMI ) به عنوان معیار چاقی در شما بالاتر از 24 باشد و شما دچار عوارض پزشکی چاقی مانند دیابت، فشار خون بالا یا قطع تنفس در هنگام خواب باشید.
- BMI شما بالاتر از 30 باشد.
* هشدارها:
استفاده از این دارو برای افرادی که تحت پیوند عضو قرار گرفته اند، به خاطر احتمال تداخل دارویی ممنوع است. همچنین افرادی که دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنند یا به خاطر ابتلا به دیابت یا مشکلات تیروئیدی تحت درمان هستند، باید پیش از دریافت دارو با پزشکشان مشورت کنند.
کالج سلطنتی پزشکان عمومی در بریتانیا گفت، هرکس می خواهد این دارو را مصرف کند باید با پزشک خود مشورت کند؛ زیرا برخی از عوامل چاقی مفرط قابل درمان است و به علاوه همه این افراد می توانند در مقابل سایر بیماری ها آسیب پذیر باشند که پیش از مصرف دارو باید مورد بررسی قرار گیرد.
شرکت داروسازی گلاسکو اسمیت کلاین می گوید آزمایشهای کلینیکی آنها نشان می دهد که مصرف اورلیستات ( Orlistat ) همزمان با مصرف کالری کمتر، و چربی کمتر، می تواند در مقایسه با رژیم تنها، به کاهش 50 درصدی وزن یا بیشتر کمک کند.
اما اگر آنها همچنان بر خوردن چربی اصرار ورزند، برخی عوارض جانبی ناخوشایند مانند اسهال و مشکل گاز زیاد را تجربه خواهند کرد.

  


درمان آسیب مغزی با پیوند سلولهای عصبیطبق مطالعه ای که بتازگی منتشر شده است، پیوند سلولهای عصبی به موشهایی که دچار آسیب مغزی شده بودند، به آنها کمک کرد تا قدرت فراگیری و حافظه خود را به طور کامل بازیابند.
به گزارش خبرنگار ساینس دیلی، محققان در این مطالعه که محور تمرکز آن بر هیپوتالاموس قرار داشت، سلولهای عصبی را به موشهای مبتلا به آسیب مغزی پیوند زدند. هیپوتالاموس محل فراگیری و حافظه مغز محسوب می شود.
در این مطالعه مشاهده شد، سلولهای عصبی پیوند زده شده به موشهایی که دچار آسیب مغزی شده بودند، احتمالاً از طریق کمک به پرورش عوامل رشد، به آنها کمک کرد تا توانایی فراگیری و به خاطر آوردن خود را کاملاً بازیابند.
بر اساس مطالعاتی که پیش از این در زمینه پیوند در سیستم عصبی انجام شده است، این مطالعه مهم تأیید می کند که پیوند سلولی به مغز کمک می کند تا خود را ترمیم کند.
این مطالعه نهایتاً می تواند به کشف روشهای درمانی جدید برای کمک به بیماران مبتلا به زوال عقل کمک کند.
دانشمندان اکنون می توانند از طریق داروهای جدید، سلولهای اصلاح شده ژنتیکی، پیوند سلولهای مغزی عصبی و غیر عصبی، روشهای جدیدی را برای کمک به ترمیم یک سیستم عصبی آسیب دیده، ابداع و آزمایش کنند.

  


سطح تحصیلات در ابتلا به آسم تأثیرگذار استپژوهشگران می گویند، افراد تحصیل کرده کمتر از بیماری آسم آسیب می بینند.
نتایج یک تحقیق نشان داده است، افرادی که به آسم مبتلا هستند هر چقدر زمینه تحصیلی بیشتری داشته باشند، شرایط بهتری را سپری می کنند و خیلی بهتر از عهده این بیماری برمی آیند.
به گفته محققان، در افرادی که کمتر از 12 سال دوره تحصیلات رسمی در مدرسه را گذرانده اند، علایم بیماری آسم وخیم تر و شدیدتر است.
در این مطالعه دکتر «هاکیم لاووی» و «سیمون باکن» از بیمارستان «ساکری - کوئر» در کانادا به همراه یک تیم تحقیقاتی، شدت آسم را در یک گروه 871 نفره از بیماران بزرگسال بررسی کردند.
محققان دریافتند، در این بیماران هرچه سطح تحصیلات پایین تر باشد، کنترل آسم دشوارتر می شود، بیمار به فوریتهای پزشکی بیشتری نیاز پیدا می کند و تأثیر بیماری شدیدتر می شود.
بر همین اساس در بیمارانی که کمتر از 12 سال در دوران مدرسه تحصیل کرده اند، احتمال نیاز به فوریتهای پزشکی و ضرورت اورژانس ناشی از حملات آسم 55 درصد افزایش می یابد.
محققان می گویند، کاهش سطح تحصیلات معمولاً به معنی افت شرایط اجتماعی و اقتصادی به طور کلی است و این امر می تواند توجیهی برای نتایج بدست آمده باشد.
آسم اختلالی است که در آن گاهی تنفس مشکل می شود و تنگی نفس به صورت متناوب رخ می دهد. علایم و شدت بیماری در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس را تقریباً هر روز دارند.
برخی دیگر در فواصل بین حملات تنگی نفس علامتی ندارند. برخی از ورزشکاران حرفه ای مبتلا به آسم هستند و طی ورزش شدید کمی احساس تنگی نفس می کنند، در حالی که برخی افراد حین ورزش معمولی دچار حمله شدید آسم شده و نیاز به درمان اورژانسی پیدا می کنند. به هر حال همه مبتلایان به آسم در این نکته مشترک هستند که مجاری هوایی در آنها به صورت غیر طبیعی متناوباً تنگ می شود.
بیشترین موارد آسم در حوالی پنج سالگی تشخیص داده می شود، به همین دلیل بیشتر افراد تصور می کنند که آسم، بیماری کودکان است. اما احتمال کمی نیز وجود دارد که افراد در سنین مختلف دچار این بیماری شوند. برخی مطالعات بیان می کنند، احتمالاً ابتلا به عفونتهای تنفسی در کودکی احتمال ابتلا به آسم را کاهش می دهد. به همین دلیل این بیماری در جوامع پیشرفته بیشتر از کشورهای در حال توسعه دیده می شود. اگر شما یک فرد بالغ مبتلا به آسم هستید، احتمالاً بیماری را از مدتها پیش داشته و خواهید داشت.
هنوز مشخص نیست که چرا بیشتر کودکان مبتلا به آسم معمولاً در حوالی سنین بلوغ خوب می شوند و اگر بیماری در این سنین خوب نشود، احتمالاً برای همیشه باقی خواهد ماند. اما شرایط بیماری را می توان بخوبی اداره کرد. اگر آسم کنترل شود، علایم بروز نمی کنند و می توان یک زندگی معمولی و مفید داشت.

  


90/11/29::: 11:27 ع
نظر()
  
  

چند سالی هستش که قرص های سرماخوردگی با ترکیب های جدید تولید شده و در بازار دارویی ایران عرضه شدند مثل کلد استاپ شرکت لقمان، کلداکس دکتر عبیدی و بایلنول کلد و بایلنول کلد فورت و عبیدی کلد و عبیدی کلد فورت.

 

شرکت باختر شیمی کار جالبی رو از روی نمونه خارجی دارو در بازار دارویی ایران ارایه داد که همون بایلنول کلد باشه. که تو یک بلیستر دو نوع قرص وجود داره 8 قرص زرد برای استفاده در روز ( صبح و ظهر) که حاوی استامینوفن، فنیل افرین و دکسترومتورفان هستش و 4 قرص آبی برای مصرف در وعده شب که علاوه بر سه ترکیب قبل کلرفنیرامین هم داره و چون کلرفنیرامنین خواب آور هستش فقط در قرص های آبی که شب مصرف می شه موجوده تا در طول روز خواب آلودگی نیاره.

 این نوع بسته بندی ابتدا توضیحش برا مریضا سخت بود اما الان دیگه جا افتاده.

شرکت دکتر عبیدی هم یک نوع از این دارو رو با نام عبیدی کلد تولید کرده که داخل یک جعبه دو بلیستر دارو هستش. بلیستر به رنگ نارنجی که قرصهای روزه و حاوی استامینوفن، سودوافدرین و دکسترومتورفان هستش و قرص های با بلیستر قهوه ای که قرص های شبه و علاوه بر 3 ترکیب قبل حاوی کلرفنیرامین هم هست. 

وقتی که داروی این دو کارخونه رو با هم مقایسه می کنیم می بینیم که بسته بندی شرکت باختر شیمی چقدر دوراندیشانه و حساب شده بوده و بسته بندی شرکت دکتر عبیدی چقدر بی حساب کتاب.

حالا می گید چرا؟

اول اینکه اگه قرار باشه قرص های شب هر شب یک عدد خورده بشه ( که قاعدتا هم همینجوره و بیشتر نمی شه خورد) و قرص های روز حداقل دو تا، 5 تا از قرص های شب اضافه میمونه و چون این دارو در بسته بندی جعبه ای حاوی یک بلیستر قرص روز 10 عددی و یک بلیستر قرص شب 10 عددی عرضه شده عملا نمیشه یک بلیستر دیگه قرص روز به مریض داد. پس بیمار عملا باید 5 تا قرص اضافه رو بندازه دور.

دوم اینکه چون بلیستر ها جدا هستند موجب اشتباه می شه و ممکنه بیمار با بی دقتی در هر وعده از قرص شب استفاده کنه مخصوصا اگه جعبه دارو رو انداخته باشه دور.

سوم بیمار مجبوره اگه جایی بخواد بره دو بلیستر همراه خودش ببره.

چهارم تجربه تو این مدت به من  ثابت کرده که معمولا بیماران یک بلیستر دارو رو بهتر از دو بلیستر قبول می کنند و این یعنی کم فروخته شدن عبیدی کلد.

به نظر من بهتره که شرکت دکتر عبیدی یک تجدید نظری روی بسته بندی دارو انجام بده و هر دو نوع قرص رو به نسبت 2 به یک در یک بلیستر عرضه کنه تا تو نحوه عرضه دارو تو بازار دارویی هم یکسان سازی بشه و مصرف کنندگان و بیماران سر در گم نشند.

بین خودمون باشه چند روزه پیش یکی از پرسنل داروخونه یکی از این عبیدی کلد ها رو داد دست مریضی  که قرص سرما خوردگی می خواست. مریض گفت چجوری مصرف کنم. پرسنل داروخونه هم با اطمینان کامل گفت اول بلیستر نارنجی رو روزی 3 تا بخور تموم که شد بعد بلیستر قهوه ای. مریض رو که داشت می رفت بیرون صدا کردم و بلند بلند جوری که پرسنل هم بشنوه کامل براش توضیح داد.

حالا بماند که پرسنل این داروخونه خنگ و تنبلند و حتی به خودشون زحمت نمی دن روی جعبه دارو رو بخونن اما همین بهانه ای شد تا اینو بنویسم. 


90/11/29::: 10:41 ع
نظر()
  
  
 

سرنوشت 11 خواهر و برادر محمدرضاپهلوی

سرنوشت دیگر برادران وخواهران تنی و ناتنی محمدرضا نیز خالی از عبرت نیست.

به گزارش قدس انلاین به نقل ازخبرآنلاین: 1- علیرضا پهلوی دومین پسر و پنجمین فرزند رضا خان و برادر تنی محمدرضا بود. او در سال 1301 به دنیا آمد.

مدتی در تهران و لوزان سویس تحصیل کرد و در سال 1315 به ایران بازگشت و وارد دانشکده افسری شد. در سال 1320 از این دانشکده فارغ التحصیل شد و به همراه پدر به تبعیدگاهش در سن موریس رفت و تا زمان مرگ در کنار او بود.

علیرضادر سال 1323 وارد ارتش فرانسه شد و تا سال 1326 در آنجا خدمت کرد و سپس به ایران بازگشت. علیرضا در ایام خدمت در فرانسه با دختری لهستانی تبار ازدواج کرد و از او صاحب پسری شد، ولی دربار ایران این ازدواج را به رسمیت نشناخت و بنابراین همسر و فرزند شاهپور علیرضا در پاریس زندگی می‌کردند.

علیرضا پهلوی در 6 آبان 1333 درست در زمانی که شایعه ولیعهدی او (به دلیل بچه دار نشدن محمدرضاشاه و ثریا اسفندیاری ) بر سر زبان‌ها بود، در یک سانحه? هوایی کشته شد. جنازه او در کنار جسد مومیایی پدرش رضا شاه که از آفریقا آورده شده بود، در در شهر ری به خاک سپرده شد.

2- اشرف پهلوی خواهر همزاد محمدرضا پهلوی است. نام وی در زمان تولد «زهرا» بود که بعدها به «اشرف‌الملوک» و «اشرف» تغییر یافت. او پس اتمام تحصیلات رایج آن زمان ،بنا به توصیه پدرش با علی قوام پسر قوام‌الملک شیرازی ازدواج کرد که بعد از 20شهریور این امر به طلاق انجامید. وقتی رضا شاه مجبور به ترک ایران شد، اشرف در آخرین دیدار با پدر مأموریت یافت تا یاور و همدم برادرش محمدرضا پهلوی باشد.
دومین ازدواج او با احمد شفیق، خواهر زاده ملک فاروق پادشاه مصر بود . وی در دوران نخست وزیری مصدق بخاطر دخالت در سیاست و حمایت از مخالفان دولت از کشور تبعید شد و به فرانسه رفت. قبل از کودتای 28مرداد وارد تهران شد.
بعد از مدتی ازدواج او با شفیق به طلاق انجامید .اشرف بعد از سال 40با جوان تحصیل کرده‌ای به نام مهدی بوشهری پور در پاریس ازدواج کرد .اشرف بخاطر نوع شخصیت و دخالتش در سیاست ایران و دست داشتن در معاملات مالی و اقتصادی و نیز زندگی خصوصی جنجال‌برانگیز و مفاسد اخلاقی گسترده، مورد انتقادشدید مخالفان حکومت پهلوی قرار داشت.
فساد مالی و اخلاقی اشرف پهلوی به حدی بود که حتی ساواک را به واکنش واداشت و رفتارهای او را مغایر شئون سلطنت گزارش کرد. خبرهای متعدد از دخالت او در قاچاق مواد مخدر در کنار عیاشی و ولخرجی، در همه محافل بر سر زبانها بود.
اشرف در سالهای پس از انقلاب در امریکا زندگی می کرد و درحال حاضر از سرنوشت او خبری در دست نیست. یکی دو سال پیش، جسته و گریخته، خبرهایی از ابتلای او به آلزایمر شدید حکایت می کرد.
3- غلامرضا پهلوی ششمین فرزند و سومین پسر رضا شاه بود.مادرش پس مدت کوتاهی بر اثر ناسازگاری از رضا شاه جدا شد و در خانه‌ای که برای وی در نظر گرفته شده بود با تنها فرزندش زندگی می‌کرد. غلامرضا پس از تحصیلات ابتدایی به همراه سه تن از برادران ناتنی‌اش (عبدالرضا پهلوی، احمدرضا پهلوی و محمودرضا پهلوی) برای ادامه تحصیل به مدرسه انستیتو لو روزه سوییس فرستاده شد و پس از اتمام تحصیل، در سال 1315 به همراه سایر برادران به ایران بازگشت و همگی به خواست پدرشان وارد دبیرستان نظام شدند.
غلامرضا در سال 1320 و پس از کنار رفتن رضاخان از سلطنت به همراه پدر مجبور به ترک ایران و اقامت در آفریقای جنوبی شد. پس از مرگ پدرنیز اجازه بازگشت به او داده نشد و ناچار برای ادامه تحصیل به دانشگاه پرینستون آمریکا رفت ولی پس از یک سال با اجازه برادرش محمدرضا شاه پهلوی به ایران بازگشت و وارد دانشکده افسری شد و در مهر ماه 1327 دوره دانشکده افسری را به پایان برد و به تدریج مدارج نظامی را تا اخذ درجه سرتیپی در سال 1350 طی کرد.
ریاست کمیته ملی المپیک،ریاست باشگاه سوارکاران،آجودانی ویژه? شاه،عضویت در شورای نیابت سلطنت از جمله مشاغل وی بود.او همچنین در بسیاری از مجامع و محافل به نمایندگی از شاه شرکت می‌کرد. فعالیتهای اقتصادی گسترده و نامشروع او، زبانزد خاص و عام بود.
او در سال1357 ایران را ترک کرد و کسی از سرنوشت او خبر ندارد.

4 - عبدالرضا پهلوی درمهرماه 1303 به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و مقدمات نظام را در تهران سپری کرد. سپس به همراه برادرش محمدرضا برای تحصیل به مدرسه «انستیتو لو روزه» سوییس فرستاده شد. پس از بازگشت به ایران در سال 1315 وارد مدرسه نظام و دانشکده افسری شد. او پس از برکناری و تبعید پدرش با او به آفریقای جنوبی رفت و پس از مرگ رضا خان در سال 1323 برای ادامه تحصیل در رشته اقتصاد در دانشگاه هاروارد به آمریکا رفت.
پس از اتمام تحصیلات در سال 1326به ایران بازگشت و علی رغم داشتن تحصیلات عالیه در رشته اقتصاد تنها سمت تشریفاتی ریاست افتخاری برنامه هفت ساله دولت به او سپرده شد.
اودر سال 1329 ازدواج کرد اما به دلیل مسایل خانوادگی و شخصی و اختلاف همسرش با محمدرضا پهلوی از دربار دوری می‌جست و بیشتر وقت خود را صرف شکار و تاکسیدرمی حیوانات و کشاورزی و رسیدگی به زمین‌های کشاورزی 3700هکتاری خود در دشت ناز ساری می‌کرد. وی همچنین چندین دوره ریاست مجمع جهانی حفاظت از حیات وحش را به عهده گرفت.
نامبرده پس از انقلاب در سال 1357 به اتفاق خانواده‌اش کشور را ترک کرد و هیچکس از محل زندگی او اطلاعی ندارد و گفته می شودکه نام خانوادگی خود را هم تغییر داده است .
5-احمدرضاپهلوی هشتمین فرزند و پنجمین پسر رضا شاه بود. او در سال 1304به دنیا آمد و پس از تحصیلات ابتدایی مشغول تحصیل در مدرسه نظام بود که پس از برکناری و تبعید پدرش در سال 1320با او به آفریقای جنوبی و در سال 1323برای ادامه تحصیل به بیروت رفت.
پس از بازگشت به ایران در سال 1325 با سیمین تاج بهرامی دختر دکتر حسین احیاءالسلطنه بهرامی (همان کسی که در صحن مجلس شورای ملی به گوش سید حسن مدرس سیلی زد) ازدواج کرد .این پیوند در سال 1333به جدایی انجامید .احمدرضا در سال 1337 دوباره ازدواج کرد .
او در امور اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دخالتی نمی‌کرد و کمتر در دربار حاضر می‌شد . پس از انقلاب اسلامی درسال 1357به اتفاق خانواده‌اش ایران را ترک کرد و در سال 1361با بیماری سرطان خون در فرانسه درگذشت.
6-محمودرضا پهلوی نهمین فرزند و ششمین پسر رضا خان در مهرماه 1305به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و مقدمات نظام را در تهران سپری کرد. او پس از برکناری و تبعید پدرش با او به آفریقای جنوبی رفت و پس از مرگ رضا شاه به ایران بازگشت و چندی بعد برای ادامه تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی و صنعتی در دانشگاه کالیفرنیا و میشیگان به آمریکا رفت.
او پس از بازگشت به ایران در سال 1333 ازدواج کرد که این ازدواج پس از سه سال به جدایی انجامید . محمودرضا در سال 1343 با مریم اقبال دختر دکتر منوچهر اقبال ازدواج کرد ولی نامبرده نیز پس از مدتی از او جدا شد .
وی در سال 1357 ایران را ترک کرد و در سال 2010 در کالیفرنیادرگذشت.
7- حمیدرضا پهلوی یازدهمین فرزند رضا خان وهفتمین پسر وی در 13تیر ماه 1311به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی را در تهران سپری کرد.
او پس از برکناری و تبعید پدرش با او به آفریقای جنوبی رفت و پس از مرگ رضا شاه در سال 1323برای ادامه تحصیل به بیروت فرستاده شد ولی پیشرفتی در این زمینه نداشت و در عوض اهل خوشگذرانی بود.به همین خاطر در سن 19سالگی مقدمات ازدواج او را فراهم کردند و در سال 1330با دخترعموی مادرش ازدواج کرد و صاحب یک فرزند شد ولی این ازدواج اندکی بعد منتهی به جدایی گردید.
او سپس با زنی دیگرازدواج کرد واز او هم صاحب دو فرزند شد. این ازدواج هم دوامی نیافت . حمیدرضا پهلوی از سوی خاندان سلطنت متهم بودد که در مجامع و محافل موجبات آبروریزی خانواذه سلطنتی رافراهم می‌آورد تا اینکه در سال 1340به طور کامل از دربار طرد شد و عنوان شاهزادگی از او سلب گردید.
او به علت عدم ارتباط با خاندان پهلوی، پس از انقلاب ، ایران را ترک نکرد و در سال 1371درگذشت و در بهشت زهرا دفن شد.
8- فاطمه پهلوی دهمین فرزند رضاخان درسال1307 متولد شد .تحصیلات متوسطه اش را نیمه تمام گذاشت و سپس در بیروت، اروپا و آمریکا ادامه تحصیل داد. در زمان رضا شاه، دربار ایران طرحی برای ازدواج فاطمه با خسرو خان قشقایی در دست داشت که با شکست مواجه شد.پس از مرگ پدرش، ابتدا در مرداد 1327با یک روزنامه‌نگار آمریکایی ازدواج کردو از او صاحب یک دختر دو پسر شد. این ازدواج موجب اعتراضاتی در ایران گردید. چرا که ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان ممنوع و ازدواج زن ایرانی با تبعه سایر کشورها نیاز به کسب اجازه قبلی از دولت ایران داشت. نادیده گرفتن این دو مورد موجب شد تا فاطمه پهلوی از امتیازات خود محروم گردد.
از سوی دیگر دربار نیز نسبت به این ازدواج روی خوشی نشان نداد. چرا که فاطمه پهلوی جشن ازدواج خود را در پاریس و درست در روزی برگزار نمود که دربار ایران به مناسبت خاکسپاری رضا شاه عزای عمومی اعلام کرده بود. اخبار این ازدواج و همزمانی آن با عزاداری به صورت بسیار پر سر و صدا در مطبوعات انعکاس یافت.
سرانجام دربار در سال 1332به فاطمه پهلوی و شوهرش اجازه بازگشت به کشور را داد . در مرداد 1338فاطمه از شوهرامریکایی اش طلاق گرفت و در آبان همان سال با سپهبد محمد خاتمی ازدواج نمود. خاتمی در سال 1354در حال کایت‌سواری در حوالی سد دز با کوه برخورد کرد و کشته شد.
فاطمه پهلوی از جمله اعضای خاندان پهلوی بود که به فعالیت‌های اقتصادی روی آورد و یکی از سهامداران اصلی «شرکت سی.آر.سی» بود که در سال 1343باشگاه پرسپولیس را راه‌اندازی نمود. اندکی پیش از انقلاب اسلامی، او روانه خارج از کشور شد. مدتی ساکن پاریس بود و سپس به لندن رفت و در سال 1366 در آنجادرگذشت. وی کاخهای متعددی در تهران و شمال ایران داشت.
9-شمس (خدیجه) پهلوی در سال 1296 به دنیا آمد. او پس از سپری کردن تحصیلات رایج در آن زمان،به اصرار پدرش با فریدون جم فرزند مدیرالملک جم (وزیر و نخست وزیر دوره قاجار و پهلوی) ازدواج کرد. لیکن پس از کناره‌گیری رضا شاه از سلطنت، از همسرش جدا شد و چندی بعد در سال 1322با عزت‌الله مین‌باشیان که هنرمند بود آشنا شد و در سال 1324در قاهره با او ازدواج کرد. همسر جدید او نام و نام خانوادگی خود را به مهرداد پهلبد تغییر داد. مهرداد پهلبد در سال 1343به وزارت فرهنگ و هنر منصوب گردید و تا 1357در این سمت باقی ماند.
او در کاخی در مهرشهر کرج به نام کاخ مروارید زندگی می‌کرد. این کاخ توسط موسسه رایت آمریکا ساخته شده است.
وی ریاست کانون بانوان ایران را که در اردیبهشت سال 1314 توسط رضاشاه برای پیشبرد و اجرای اهداف خود درخصوص کشف حجاب ایجاد شده بود، بر عهده داشت.
خبرآنلاین: رضاخان 11 و به روایتی12 فرزند داشت که نخستین پسرش ، محمدرضا بعد از او به سلطنت رسید. محمدرضا پس از فرار از ایران و سقوط رژیمش،به سرعت تنها شد و سران رژیمهای مصر و اردن و مغرب و مقامات امریکا دست از حمایتش برداشتند. او در سال 1359به دنبال گذراندن دوره سخت بیماری سرطان، دهها میلیارد سرمایه هایی را که از ایران برده بودبرای خانواده اش باقی گذاشت.
شمس و خانواده‌اش در شهریور ماه سال 1357کشور را ترک کردند و چندی بعد در کشور ترینیداد و توباگو در منطقه کارائیب ساکن شدند.
شمس پهلوی در اسفند 1374در سن 78سالگی درگذشت و در ایالت کالیفرنیا به خاک سپرده شد.
10- همدم‌السلطنه نخستین فرزند رضاخان بود. در زمان سلطنت پدرش در مجالس و محافل مطرح نبود و بیشتر اوقات را با نامادری‌اش ملکه تاج‌الملوک می‌گذراند و همدم و مصاحب او بود. او با ابوالفتح آتابای ازدواج کرد.
برخی، همدم السلطنه را فرزند صفیه همدانی دانسته‌اند. صفیه همدانی زنی بود که در زمان خدمت رضاخان در همدان به ازدواج موقت او در آمد.به نقل برخی منابع، او فرزند مریم سوادکوهی بود و مادرش در جوانی درگذشت.همدم السلطنه که نام اصلی اش فاطمه بود در سال 1357 در تهران درگذشت.
11- صدیقه پهلوی متولد 1296فرزند یکی از 4همسر رضاشاه یعنی زهرا سوادکوهی بود و مادرش را در شیرخوارگی به علت بیماری سل از دست داد. صدیقه پهلوی تا زمان انقلاب ایران با نام خانوادگی پدرخوانده اش، کدویی، شناخته می شد و لذا هرگز به خاندان سلطنتی راه نیافت. او در دی ماه 1368در سن 72سالگی در تهران درگذشت و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.